Kendinizi nasıl değerlendireceksiniz?

Öz değerlendirme yapma süreci tek tek adımlara bölünmüştür. Bu kılavuzda her bir adım dikkatli bir şekilde açıklanmıştır. Her terim (“ustalık seviyesi”, “alan” vs.) adım adım tanımlamalarıyla açıklanacak.

Aşağıdaki resimde, bir anahtar yeterliliği değerlendirmek için izlenmesi gereken yolu görebilirsiniz. Tüm süreç, değerlendirmek istediğiniz her bir yeterlilik için tekrarlanmalıdır.

1- Anahtar Yeterliliği seçiniz.

Değerlendirmek istediğiniz Anahtar Yeterliliği seçerek başlayınız: Anadilde iletişim, Yabancı dilde iletişim veya Dijital yeterlilik.  İlk iki anahtar yeterliliği(anadilde ve yabancı dilde iletişim) seçerken okul türüne(Ortaokul-Lise) dikkat ediniz.

2.Ustalık düzeyinizi seçiniz.

Şimdi ustalık düzeyinizi seçiniz: Bu Anahtar Yeterlilikte ne kadar iyi olduğunuzu düşünüyorsunuz?

A, B, C ve D seviyeleriyle ilgili açıklamaları dikkatli bir şekilde okuyunuz ve sizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz seviyeyi seçiniz.

3. Değerlendirmek istediğiniz bir alanı seçiniz.

Her bir anahtar yeterlilik beş alana ayrılmıştır.

Menüden, değerlendirmeye başlamak için istediğiniz bir alan seçiniz. Seçtiğiniz alanla ilgili açıklamaları ekranda okuyabilirsiniz.

5. Oku ve görevi gerçekleştir.

Şimdi sistem size öğretmeninizin desteği ve rehberliğinde gerçekleştirmeniz gereken bir görev önerecek. Öğretmeniniz görevi nasıl ve ne zaman gerçekleştireceğiniz konusunda size ayrıntılı talimat verecek ve performansınızı izleyecektir.

5- Performansınızı değerlendirin

Size yapmanız için verilen görevi bitirdiniz mi?

İyi! Şimdi performansınızın kalitesini değerlendiriniz. Ekranda gösterilen soruları “evet” veya “hayır”  kutularını işaretleyerek cevaplayınız.

6. Bitti!

Tüm kutuları işaretlediyseniz, değerlendirmenin bu adımı tamamladınız demektir. Sistem, size bu yeterlilik alanındaki gerçek seviyenizi gösterecek bir dönüt verecektir.

Ve şimdi?

Bir yeterlilik alanında değerlendirmeyi bitirdikten sonra, öğretmeniniz burada açıklanan adımları tekrarlayarak size bir anahtar yeterliliğinizin tamamını, ne zaman ve nasıl değerlendirmeye devam edeceğinizi söyleyecek.

Ve şimdi?

Bir yeterlilik alanında değerlendirmeyi bitirdikten sonra, öğretmeniniz burada açıklanan adımları tekrarlayarak size bir anahtar yeterliliğinizin tamamını, ne zaman ve nasıl değerlendirmeye devam edeceğinizi söyleyecek.

BUTTON-TK